Anzac Hotel Öneriyor: Çanakkale Civarını Keşfet – Assos

Antik Yunan felsefesinin önemli isimlerinden Aristo’nun felsefe okulunun bulunduğu kristal temizliğinde denizi ve antik yerleşimi ile ön plana çıkan bir yerdir Assos. Assos Ege Denizi kıyısında kristal temizliğinde plajları ve koyları yanında antik çağlarda önemli merkezlerden biri olan Behramkale ile ön planda olan önemli bir bölgedir. Aristo burada 3 yıl yaşamış ve burada felsefe okulu kurmuştur. Antik şehrin kenarında hala yaşamın devam ettiği Behram Köyü de görülmeye değer yerlerinden birisidir.

Anzac Hotel Öneriyor: Çanakkale Civarında Keşfedilecek Yerler yazımızda da bahsettiğimiz üzere tarih boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış Çanakkale’de görülmesi gereken yerler saymakla bitmiyor. Çanakkale merkezinden Gökçeada’ya, Bozcaada’dan Eceabat’a ve Gelibolu’ya kadar her karışı tarih kokan güzide şehrimiz Çanakkale’ye kadar gelmişken, aşağıda sizler için sıraladığımız yerleri görmeden geçmemelisiniz.

Eğer Çanakkale merkezini ve merkeze yakın yer alan ilçeleri lokallerin deneyimleriyle gözlemlemek ve bizzat deneyimlemek istiyorsanız, bu planları incelemelisiniz.

Behram Köyü

Antik çağlardan günümüze kadar gelen Behramkale’nin hemen yanında bulunan Tarihi Köy sizi bekliyor. 1487 yılından beri hayatın devam ettiği Behram Köyü’nde kendinizi tarihin akışına bırakabilirsiniz. Behram Köyü, Çanakkale il merkezine 92 km, Ayvacık ilçe merkezine 15 km uzaklıktadır. Eski bir volkan konisi üzerine konumlanmıştır. Köyün kuzeyinde Tuzla Çayı, güneyinde ise Edremit Körfezi ile Ege Denizi’nin arkasında Yunanistan’a ait olan Midilli Adası bulunur. Behram Köyü’nün hemen aşağısında Tuzla Çayı üzerinde bulunan, Osmanlı döneminden kalma Hüdavendigar Köprüsü görmeye değer yerlerdendir. Behram Köyü’ne özel aracınız ile gidebileceğiniz gibi şehir merkezinden kalkan minibüsler ile de ulaşabilirsiniz.

Köyün zamanda yolculuk yaptıran sokaklarını gezebilir, kafelerinde kumda kahveyi tadabilir, hediyelik eşya dükkanları ile anılarınızı hatırlatacak eşyalar alarak seyahatinizi taçlandırabilirsiniz.

Daha fazla bilgi

Konum: Google Maps linki

Assos Behram Köyü’nde bulunan Osmanlı Padişahı 1. Murat Hüdavendigar’ın yaptırdığı Murat Hüdavendigar Camii, 7 asırlık tarihi ile hala ayakta durmaktadır. 14. yüzyılda inşa edilen Behramkale Murat Hüdavendigar Camii, Behramkale Köyü’nden Assos Antik Kenti’ne yukarıya doğru uzanan sokaklar takip edildiğinde ören yerine gelmeden hemen önce sol tarafta bulunmaktadır. Kare planlı ve tek kubbeli olan caminin mihrabı ince geometrik motiflerle süslüdür.

Aynı isimle Tuzla Köyü’nde de bir cami bulunduğu için konumu bu linkten takip edebilirsiniz.

Behramkale

3000 yıllık bir antik şehir olan Behramkale, Edremit Körfezi ile Lesbos Adası’nın (Midilli) karşısında, bir volkanın eteğinde Andezit Kayalıkları üzerinde kurulmuş antik çağların önemli yerleşim merkezlerindendir. Bu 3000 yıllık süre zarfında Lidyalılardan Perslere, İskender’den, Osmanlı’ya kadar birçok medeniyetin izlerini taşımaktadır.

Behramkale (Assos Antik Kenti) Tunç Çağı’ndan itibaren yerleşimin olduğu büyük bir şehirdir. Assos Antik Kenti, sönmüş bir volkanik tepe üzerinde yer aldığı için yapımında işlemesi zor ama son derece dayanıklı olan andezit taşı kullanılmıştı. Bu kentte yapılan lahitler antik dünyada çok meşhurdu ve bedenin hızlı bir şekilde toprak olmasını sağladığı için “insan yiyen lahit” olarak adlandırılırlardı. Anadolu’nun birçok yöresine Assos’tan lahit gönderilirdi. Thrakia, Lydia, Pers İmparatorluğu, Galyalılar, Bergama Krallığı ve Bizans İmparatorluğu dahil tarihinde bir çok büyük devletin hüküm sürdüğü bu antik şehirde günümüzde Akropolisdeki Athena Tapınağı, Bizans surları, Hüdavendigar Cami, akropolisin eteklerinde arkaik devirden antik yol ve iki kenarındaki mezarlar, şehir sur duvarları, Gymnasion, Agora, Stoa, Bouleuterion, tiyatro ve kilise kısmen ayakta kalmış yerlerdir.

Assos Antik Liman

Assos Antik Liman

Antik çağlarda andezit taşı ve lahit gibi çeşitli ürünlerin ticaretinde kullanılan ve deniz ticaretinin önemli noktalarından olan antik liman 1950’lerde meşe palamutu ticaretinde kullanılmış. Meşe palamutunun boya pigmentinde kullanımının kaldırılmasından sonra bölgedeki palamut deposu olarak kullanılan binalar butik konaklama tesislerine dönüştürülmüştür. Sit alanı içinde bulunması sebebiyle yapılan restorasyonlar tarihi dokuyu bozmamış ve günümüze kadar tarihi dokusunu korumuştur.

Assos Antik Liman’da hem antik dönemlerin esintisini hissederken hem de içinde barındırdığı tesislerde konaklayabilir ve denize girebilirsiniz. Mendirekten limanın ve tarihi yapıların fotoğrafını çekerek anılarınızı ölümsüzleştirebilir, deniz ürünlerini tadabilirsiniz.

Assos Antik Liman’a iniş yolu dik, dar ve virajlı olduğu için kendi aracınız ile gidecek iseniz dikkatli olmalısınız. Minibüsler ile de gidebilir, ayrıca rehber eşliğinde de gezebilirsiniz.

Denize girmek istiyorsanız bir diğer alternatif olarak Kadırga Koyu’nu önerebiliriz.

Kadırga, Assos’un hemen güneyinde, kara yoluyla 2 km. uzaklıkta Assos civarında konaklamak ve denize girmek için tercih edilen başlıca yerlerden birisidir. Zeytin ağaçlarıyla dolu bir yoldan inilen koyun kumsalı kum gibi küçük taşlardan oluşmaktadır. Denizi kristal berraklığındadır. Kumsalda bulunan kamp alanları ve konaklama tesislerinin plajları olduğu gibi kendi deniz malzemelerinizi kullanabileceğiniz geniş bir alana da sahiptir.

Kadırga Koyu’nda ister konaklama tesislerinden faydalanabilir, isterseniz kendi şemsiyenizi kurarak denize girebilirsiniz. Kadırga Koyu’nda denizde serinleyebilir, kumsalda otururken kitap okuyarak keyifli bir zaman geçirebilir ve dinlenebilirsiniz.

Kadırga Koyu Assos bölgesinde yer alan çok sayıda koy içinde en büyüklerindendir, denize girmek için bir diğer alternatifiniz de Sivrice Koyu’dur. Sivrice Koyu, Assos bölgesinin diğer koylara göre daha sakin ve tenha koylarından birisidir. Burada denize girebilir, Midilli Adası’nı izleyebilir ve keyifli bir zaman geçirebilirsiniz.

Assos’tan Babakale’ye doğru 10 km mesafede güzel bir plaj ve konaklama alanı olan Sivrice Koyu’nda denize girebilir, tahta masalı restoranlarda balık yiyerek günü tamamlayabilirsiniz. Sivrice Koyu Midilli Adası’na en yakın noktalardan birisi olduğu için açık havada güzel bir ada manzarasına sahiptir. Ayrıca Sivrice Koyu’nun sonunda yer alan deniz feneri binasında kütüphane de bulunmaktadır.